Basın

Kayra Metal Yönetim Kurulu Başkanı Kerem YILMAZ, PÜKAB’ın Yeni Başkanı Oldu

“Temsil edilemeyen tüm sektör paydaşlarını temsil edilebilir hale getirmek bizim başlıca amacımızdır” diyen, PÜKAB Başkanlığına seçilen Kayra Metal Yönetim Kurulu Başkanı Kerem YILMAZ ile bir röportaj gerçekleştirdik.

PÜKAB, yeni yönetiminde başkan seçildiniz, öncelikle sizi tebrik ediyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 5 yıldır farklı STK’larda değişik pozisyonlarda faaliyet gösteriyorum. Mevcutta GALSİAD’da Başkan Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum. PÜKAB’la da 4 yıldır çalışıyordum ve burada da Başkan Yardımcısı görevini üstlenmiştim. Arkadaşlar sağolsunlar, biraz onların teveccühü ve isteğiyle yeni dönemde PÜKAB’ın başkanlığını yürüteceğim.

Dernekteki amacımız, sektörü kendi içinde birleştirip kaliteyi yukarıya çekerek standartların belirlenmesini sağlamak. Bu konuda da dernek, ciddi aksiyonlar alarak ciddi faaliyetler göstermiştir bugüne kadar. Bu faaliyetleri, çıtayı daha da yükselterek ve daha geniş bir katılımla sürdürme niyetindeyiz. İyi bir yönetim ekibimiz oluştu. Bu güçlü yönetim kadromuzla üye sayımızı da hem nitelik hem de nicelik olarak arttırarak önümüzdeki 2 yılda tüm planlarımızı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Genç ve dinamik arkadaşlara, süreç içerisinde bayrağı teslim ederek yolumuza devam etmek istiyoruz. Biliyorsunuz PÜKAB’ın GALSİAD ve ALUTEAM ile işbirliği var. Bu işbirliklerinin önümüzdeki süreçte daha da güçleneceğini düşünüyoruz. ALUTEAM ile bir Cephe Test Merkezi projemiz var. Bu tarz işbirliklerini arttırmayı düşünüyoruz. Diğer derneklerle de iletişimlerimizi daha yüksek bir frekanstan yürütmeyi düşünüyoruz. Benim genel olarak birleştirici olmaktan yana olan bir yapım var, birlikten güç doğacağına inanan biriyim. Paydaşların aynı yönde hareket etmesinin her zaman daha büyük güç ve sinerji doğuracağına inanan birisiyim. Bunun net örneğini de GALSİAD’la, ALÜTEAM ile PÜKAB’ın işbirliği için çok çaba sarf etmiş birisiyim. Sektörü ilgilendiren, sektöre faydası olacak her türlü dernek, her türlü yapı, her türlü organizasyonla açık iletişimde olmayı tercih ederim. PÜKAB’la hangi düzlemde çalışacağımızı bugünden söyleyemiyorum, buna yönetimdeki diğer arkadaşlarla birlikte karar vermemiz gerekiyor tabii ama yönetimdeki diğer arkadaşların da fikirlerini bildiğim için hiçbir teklife, hiçbir talebe, hiçbir beklentiye kapalı olmadığımızı söyleyebilirim; herhangi bir ön şartımız, ön kısıtlamamız yok, her türlü işbirliğine açığız. İşbirliğinin detayları süreç içerisinde konuşulur. Güçler birleştiği oranda büyümek mümkündür. Ayrı taraflara giden kuvvetler birbirini çeker, gücünü azaltır; ama aynı yöne giden kuvvetler daha büyük bir sinerjiyle hareket eder. Burada şunu söyleyebilirim: Sektörümüzün STK düzleminde kabiliyetini çok yeterli bulmuyorum. Biz bir konfederasyon çatısı altında toplanacak kadar büyük, etkin ve ekonomisine katkısı olan bir sektör olduğumuza inanıyorum. Bu işi konfederasyon seviyesine taşıyabilecek, bu konuda üzerimize düşen görev ne ise yapmaya hazırız.

 

Sektörümüzde hala temsil edilemeyen gruplar var. Büyük uygulamacı olan cephecilerimiz, ciddi işler yapan alüminyum doğrama üreticilerimiz, aksesuarcılar vs. bunların hepsinin bir çatı altında olması ciddi bir sinerji doğuracaktır. Temsil edilemeyen tüm sektör paydaşlarını temsil edilebilir hale getirmek bizim başlıca amacımızdır.

2020 Avrasya Pencere Fuarı’na katılım sağlayacak mısınız?

Evet, daha geniş bir katılımla 2020 Avrasya Pencere Fuarı’nda yer alacağız. Bizim için bu fuar önemli. Yurtdışı ziyaretçi sayısı oldukça iyi olan bir fuar. Biz de 2020 hedefimizi tamamen ihracata ayırdığımız için bu fuarı önemsiyoruz. Kayra Metal olarak yurtdışında Amanos markamızla ilerliyoruz.

Yurtdışındaki şirketinizden bahseder misiniz?

Almanya’da bir şirketimiz var. Amonos’un marka merkezini Almanya’ya taşıyoruz tamamen. Bu, 2-3 yılı bulacak bir süreç. Kayra Metal, Türkiye’de global bir şirket olarak faaliyet gösterirken, Amanos markamız ile de zaman içinde Almanya üzerinden faaliyet gösterecek. Tabii bunu, bütün üretim, lojistik hizmetleri ve kazancımızın Türkiye’de kalması esasıyla gerçekleştiriyoruz. 2020- 2021 yılında dünyanın değişik lokasyonlarında bu tip bürolarımızın sayısını arttırmayı düşünüyoruz.